Zaloguj się
Blog motoryzacyjny

Porcja nowości od samochodowego

Co to jest RRSO?

Autor: Michal Macuk

Jeśli kiedykolwiek brałeś kredyt lub pożyczkę, na pewno natknąłeś się na skrót RRSO. Ale co to tak naprawdę oznacza? RRSO to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i jest to kluczowe pojęcie, które pozwala na zrozumienie kosztów związanych z pożyczkami oraz porównanie ofert różnych instytucji finansowych. Warto zrozumieć, jak działa RRSO i jakie informacje może dostarczyć kredytobiorcy.

Czym jest RRSO?

RRSO jest wskaźnikiem określającym całkowity koszt kredytu lub pożyczki wyrażony jako roczna stopa procentowa. Obejmuje on nie tylko nominalne oprocentowanie udzielanej pożyczki, ale także wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje, które mogą być związane z jej udzieleniem. Dzięki RRSO kredytobiorca może lepiej zrozumieć, ile naprawdę kosztuje go dany kredyt i porównać różne oferty na rynku.

Jak obliczyć RRSO?

Obliczenie RRSO może być skomplikowane, ponieważ uwzględnia ono wiele czynników, takich jak nominalna stopa procentowa, prowizje, opłaty manipulacyjne czy ubezpieczenia. Najłatwiejszym sposobem obliczenia RRSO jest skorzystanie z kalkulatora online udostępnionego przez banki lub instytucje finansowe. W Polsce instytucje finansowe są zobowiązane do podawania RRSO w reklamach kredytowych oraz w umowach zawieranych z klientami, co ułatwia porównanie ofert.

Dlaczego RRSO jest istotne?

RRSO jest istotne, ponieważ pozwala kredytobiorcom zrozumieć pełen koszt kredytu lub pożyczki i porównać różne oferty na rynku. Często nominalna stopa procentowa może być atrakcyjna, ale dodatkowe opłaty i prowizje mogą znacząco zwiększyć całkowity koszt zaciągniętej pożyczki. Dlatego właśnie RRSO jest bardziej miarodajnym wskaźnikiem, który uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem.

Czego należy unikać przy RRSO?

Podczas analizy ofert kredytowych należy zwracać uwagę nie tylko na niskie RRSO, ale także na inne kluczowe elementy, takie jak okres kredytowania, kwota raty miesięcznej czy dodatkowe opłaty. Czasami niska RRSO może być efektem krótkiego okresu kredytowania lub wysokiej prowizji, co ostatecznie może sprawić, że koszt kredytu będzie wysoki.

Podsumowanie

RRSO jest kluczowym wskaźnikiem, który pomaga kredytobiorcom zrozumieć całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Jest to ważne narzędzie, które umożliwia porównanie różnych ofert na rynku i wybranie najlepszej dla siebie opcji. Przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki, zawsze warto sprawdzić RRSO i dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z ofertą.


 

Chcesz poznać aktualną ofertę?

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Administratorem danych osobowych jest Fleet Agency sp. z o.o. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej w Polityce prywatności.

Potrzebujesz oferty
indywidualnej?

Pomagamy w realizacji jakichkolwiek samochodów!
Na pewno coś znajdziemy i dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami!