Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?
Autor: Michal Macuk
Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie najem długoterminowy, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Jakie są różnice między wynajmem a leasingiem?
Najem długoterminowy według Kodeksu Cywilnego
Kodeks cywilny w art. 659 określa umowę najmu jako taką, w której wynajmujący przekazuje najemcy rzecz do użytku, a najemca ma obowiązek płacenia czynszu za użytkowanie. Najemca może korzystać z przedmiotu umowy najmu tak jak właściciel, pomijając pewne ograniczenia, do których najczęściej należą modyfikacje czy zmiana przeznaczenia tej rzeczy.
W przypadku samochodów rzecz ma się następująco - wynajmujący przekazuje najemcy pojazd, a najemca zobowiązuje się uiszczać adekwatną opłatę miesięczną w zamian za użytkowanie. Wynajmujący w chwili zawiązywania umowy musi być właścicielem pojazdu.
Leasing z punktu widzenia prawa
W leasingu sprawa ma się nieco inaczej - nadal sytuacja sprowadza się do tego, że jedna strona udostępnia przedmiot umowy drugiej do korzystania, a druga jej za to płaci - niemniej jednak w przypadku umowy leasingu finansujący dopiero zobowiązuje się do zakupu danej rzeczy, a następnie oddać ją do użytku korzystającemu. Korzystający zobowiązuje się do zapłaty finansującemu odpowiedniego wynagrodzenia w ratach, które musi być równe lub większe od ceny przedmiotu umowy.
Z samochodami będzie więc tak, że podmiot finansujący zobowiązuje się do kupna pojazdu od producenta, a następnie przekazuje je do użytkowania leasingobiorcy. Leasingobiorca pokrywa za to wynagrodzenie wyszczególnione w umowie.
Zasadnicze różnice między leasingiem a najmem długoterminowym
W praktyce tych różnic nie ma aż tak wiele - w obu przypadkach korzystający z pojazdu płaci odpowiednią ratę, a właściciel lub finansujący przekazuje mu pojazd do użytku. Najem często z uwagi na to, że kwota wynagrodzenia nie musi być równa lub większa od ceny pojazdu, ma bardziej korzystną ratę.
Pierwsza kwestia wygląda następująco: w leasingu finansujący zobowiązuje się do zakupu samochodu, natomiast w najmie - jest on już jego właścicielem. Drugi aspekt - wysokość czynszu w najmie długoterminowym może być dowolna, natomiast w leasingu musi ona być co najmniej w wysokości ceny nabycia przez finansującego.
Są także inne różnice, na przykład w podmiocie, który odpowiada za wady fizyczne przedmiotu umowy - w przypadku najmu jest to właściciel pojazdu, natomiast w leasingu finansujący nie odpowiada za takie wady - wówczas korzystający może kierować roszczenia bezpośrednio do producenta pojazdu.
Najważniejsze dla korzystającego są jednak różnice w parametrach, które wpływają na kwotę raty oraz na całokształt umowy:
- najem długoterminowy z reguły trwa od 12 do 48 miesięcy, natomiast czas trwania leasingu bywa znacznie dłuższy (nawet do 9 lat),
- klasyczny leasing ma tak rozłożone raty, że ostatnia rata warunkująca wykup pojazdu to najczęściej 1% - w najmie długoterminowym wykup to z reguły 30-50% wartości pojazdu, ponieważ korzystający spłaca tylko część pojazdu (najczęściej odpowiadającą utracie wartości samochodu),
- w leasingu po zapłaceniu ostatniej raty stajemy się właścicielem pojazdu - w najmie mamy różne opcje - można zwrócić pojazd, wykupić go lub rozłożyć pozostałą kwotę na mniejsze raty.
Podsumowanie
Pomimo nieznacznych różnic formalnych, biznesowo leasing i najem to zupełnie różne możliwości! Najem długoterminowy zdecydowanie bardziej sprawdzi się w przypadku, gdy nie masz ochoty lub potrzeby wykupić samochodu, natomiast leasing pozwoli Ci spłacić cały pojazd w dogodnych ratach i finalnie stać się jego właścicielem.
Poszukujesz auta w leasingu lub najmie długoterminowym?
Zapoznaj się z bogatą ofertą dostępną na stronie samochodowy.pl. Znajdź auto, które Cię interesuje. W naszej ofercie jest ponad 30 marek i dziesiątki modeli do wyboru.