Zaloguj się
Blog motoryzacyjny

Porcja nowości od samochodowego

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Autor: Michal Macuk

Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie najem długoterminowy, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Jakie są różnice między wynajmem a leasingiem?

Najem długoterminowy według Kodeksu Cywilnego

Kodeks cywilny w art. 659 określa umowę najmu jako taką, w której wynajmujący przekazuje najemcy rzecz do użytku, a najemca ma obowiązek płacenia czynszu za użytkowanie. Najemca może korzystać z przedmiotu umowy najmu tak jak właściciel, pomijając pewne ograniczenia, do których najczęściej należą modyfikacje czy zmiana przeznaczenia tej rzeczy.

W przypadku samochodów rzecz ma się następująco - wynajmujący przekazuje najemcy pojazd, a najemca zobowiązuje się uiszczać adekwatną opłatę miesięczną w zamian za użytkowanie. Wynajmujący w chwili zawiązywania umowy musi być właścicielem pojazdu.

Leasing z punktu widzenia prawa

W leasingu sprawa ma się nieco inaczej - nadal sytuacja sprowadza się do tego, że jedna strona udostępnia przedmiot umowy drugiej do korzystania, a druga jej za to płaci - niemniej jednak w przypadku umowy leasingu finansujący dopiero zobowiązuje się do zakupu danej rzeczy, a następnie oddać ją do użytku korzystającemu. Korzystający zobowiązuje się do zapłaty finansującemu odpowiedniego wynagrodzenia w ratach, które musi być równe lub większe od ceny przedmiotu umowy.

Z samochodami będzie więc tak, że podmiot finansujący zobowiązuje się do kupna pojazdu od producenta, a następnie przekazuje je do użytkowania leasingobiorcy. Leasingobiorca pokrywa za to wynagrodzenie wyszczególnione w umowie.

Zasadnicze różnice między leasingiem a najmem długoterminowym

W praktyce tych różnic nie ma aż tak wiele - w obu przypadkach korzystający z pojazdu płaci odpowiednią ratę, a właściciel lub finansujący przekazuje mu pojazd do użytku. Najem często z uwagi na to, że kwota wynagrodzenia nie musi być równa lub większa od ceny pojazdu, ma bardziej korzystną ratę.

Pierwsza kwestia wygląda następująco: w leasingu finansujący zobowiązuje się do zakupu samochodu, natomiast w najmie - jest on już jego właścicielem. Drugi aspekt - wysokość czynszu w najmie długoterminowym może być dowolna, natomiast w leasingu musi ona być co najmniej w wysokości ceny nabycia przez finansującego.

Są także inne różnice, na przykład w podmiocie, który odpowiada za wady fizyczne przedmiotu umowy - w przypadku najmu jest to właściciel pojazdu, natomiast w leasingu finansujący nie odpowiada za takie wady - wówczas korzystający może kierować roszczenia bezpośrednio do producenta pojazdu.

Najważniejsze dla korzystającego są jednak różnice w parametrach, które wpływają na kwotę raty oraz na całokształt umowy:

  • najem długoterminowy z reguły trwa od 12 do 48 miesięcy, natomiast czas trwania leasingu bywa znacznie dłuższy (nawet do 9 lat),
  • klasyczny leasing ma tak rozłożone raty, że ostatnia rata warunkująca wykup pojazdu to najczęściej 1% - w najmie długoterminowym wykup to z reguły 30-50% wartości pojazdu, ponieważ korzystający spłaca tylko część pojazdu (najczęściej odpowiadającą utracie wartości samochodu),
  • w leasingu po zapłaceniu ostatniej raty stajemy się właścicielem pojazdu - w najmie mamy różne opcje - można zwrócić pojazd, wykupić go lub rozłożyć pozostałą kwotę na mniejsze raty.

Podsumowanie

Pomimo nieznacznych różnic formalnych, biznesowo leasing i najem to zupełnie różne możliwości! Najem długoterminowy zdecydowanie bardziej sprawdzi się w przypadku, gdy nie masz ochoty lub potrzeby wykupić samochodu, natomiast leasing pozwoli Ci spłacić cały pojazd w dogodnych ratach i finalnie stać się jego właścicielem.

Poszukujesz auta w leasingu lub najmie długoterminowym? 
 

Zapoznaj się z bogatą ofertą dostępną na stronie samochodowy.pl. Znajdź auto, które Cię interesuje. W naszej ofercie jest ponad 30 marek i dziesiątki modeli do wyboru.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze najkorzystniejszej formy finansowania - skontaktuj się z nami!

Chcesz poznać aktualną ofertę?

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Administratorem danych osobowych jest Fleet Agency sp. z o.o. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej w Polityce prywatności.

Potrzebujesz oferty
indywidualnej?

Pomagamy w realizacji jakichkolwiek samochodów!
Na pewno coś znajdziemy i dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami!