Zaloguj się
Blog motoryzacyjny

Porcja nowości od samochodowego

Światła samochodowe - jak i kiedy używać?

Autor: Michal Macuk

Rodzaje świateł w samochodzie i zasady ich użytkowania

Światła mijania

Są to światła, które powinny być włączone przez cały czas, zarówno podczas jazdy w dzień, jak i po zmierzchu niezależnie od panujących warunków. Zadaniem świateł mijania jest oświetlenie drogi. Należy je natomiast wyłączyć na postoju, o czym wielu kierowców notorycznie zapomina.

Światła do jazdy dziennej

To światła, z których korzystanie dozwolone jest od świtu do zmierzchu zamiast świateł mijania, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe – musi być odpowiednia przejrzystość powietrza. Przy światła dziennych nie włączają się światła pozycyjne z tyłu, więc kiedy pojawi się mgła bądź opady deszczu lub śniegu, należy je wyłączyć.

Światła drogowe

Światła drogowe to tzw. światła długie, z których korzystamy w określonych sytuacjach, ponieważ mogą oślepić kierowców innych pojazdów. Taka sytuacja może mieć miejsce, ponieważ są to światła, które oświetlają dużą odległość przed pojazdem. Kierowca może ich używać od zmierzchu do świtu, zważając na odległość od innych pojazdów zarówno na drodze jak i od pojazdów szynowych.

Światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe zwane również przeciwmgielnymi dzielą się na tylne i przednie. Te drugie wykorzystywane są do jazdy w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, nie tylko mgły, ale również podczas opadów śniegu czy deszczu. Dodatkowo można używać ich podczas jazdy odpowiednio oznaczonymi krętymi drogami, pomimo panujących warunków normalnej przejrzystości od zmierzchu do świtu. Z świateł przeciwmgielnych tylnych korzystamy tylko i wyłącznie w warunkach o przejrzystości ograniczonej do 50 metrów.

Światła awaryjne

Światła te powinny być uruchomione w przypadku awaryjnego postoju. Kierowca zobowiązany jest sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku - art. 50 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Światła pozycyjne

Ich zadaniem jest oświetlenie samochodu podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Światła pozycyjne są wykorzystywane także w sytuacjach awaryjnego postoju, jeśli samochód nie jest wyposażony w światła awaryjne. Powinny być one używane podczas holowania pojazdu, jeśli panuje niedostateczna widoczność na drodze.

Światła hamowania

Światła te włączają się automatycznie po naciśnięciu pedału hamulca i sygnalizują hamowanie pojazdu.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy sygnalizują zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, używamy ich również podczas włączania się do ruchu. Kierunkowskaz powinien zostać włączony przed dokonaniem manewru, żeby sygnalizować przemieszczenie samochodu pozostałym uczestnikom ruchu. Należy zauważyć, że nieprawidłowe stosowanie kierunkowskazu bądź całkowite zaniechanie jego stosowania może doprowadzić do kolizji lub wypadku.

Teraz już wiesz, jak prawidłowo korzystać ze świateł samochodowych. Pamiętaj, że odpowiednie ich użytkowanie ogranicza występowanie wypadków i kolizji w ruchu drogowym.


 

Chcesz poznać aktualną ofertę?

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania.

Administratorem danych osobowych jest Fleet Agency sp. z o.o. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej w Polityce prywatności.

Potrzebujesz oferty
indywidualnej?

Pomagamy w realizacji jakichkolwiek samochodów!
Na pewno coś znajdziemy i dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami!